Dlaczego Linux ?

April 8, 2006 at 9:43 am Leave a comment

Podczas obrad II Kongresu Linuksa Profesjonalnego "Linux w biznesie", który odbył się 6 kwietnia 2006 r. w Warszawie, Stowarzyszenie Linux Profesjonalny oraz firma analityczna Pentor przedstawili wyniki badań poziomu upowszechnienia oprogramowania Open Source wśród polskich przedsiębiorstw. Są to pierwsze w Polsce badania tego ważnego i niezwykle dynamicznego sektora branży informatycznej zakrojone na tak szeroką skalę.

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że polskie firmy coraz chętniej korzystają z oprogramowania Open Source, a szczególnie Linux.

"Okazuje się, że produkty Open Source należą do niezwykle popularnych rozwiązań stosowanych w polskich firmach. Dowodzi to, że nasza gospodarka, z roku na rok, coraz bardziej rozwija się w kierunku profesjonalnych zastosowań, w tym Linuksa." – pisze Stanisław M. Stanuch, prezes Stowarzyszenia Linux Profesjonalny, w liście do uczestników Kongresu.

"Raport potwierdza tezę, że wybór Linuksa i Open Source w polskich przedsiębiorstwach podyktowany jest głównie bezpieczeństwem i niezawodnością działania tych rozwiązań, a także niższymi kosztami wdrożenia i wyższym zwrotem z inwestycji."

Najważniejsze wnioski płynące z badań Open Source w polskich przedsiębiorstwach można ująć w kilku punktach:

 • oprogramowanie Open Source na serwerach jest już niemal standardem – stosuje je aż 94 proc. badanych firm
 • serwery linuksowe najczęściej (średnio 72 proc.) wykorzystywane są do obsługi infrastruktury sieciowej firmy (firewall, serwery WWW, poczta elektroniczna); ponadto, co jest zaskakującym faktem, stanowią też popularną platformę (średnio 45 proc.) dla baz danych; w przypadku migracji baz danych czynnikami decydującymi o wyborze platformy linuksowej jest wsparcie techniczne i cena
 • na rynku zastosowań serwerowych widać zdecydowane preferencje do korzystania z wersji komercyjnych – głównie z uwagi na usługi wsparcia technicznego, certyfikaty zgodności i dostępność szkoleń
 • polscy przedsiębiorcy są przekonani (60 proc.), że całkowite koszty wdrożenia rozwiązań linuksowych są mniejsze niż w przypadku rozwiązań zamkniętych
 • najistotniejsze czynniki decydujące o migracji do Open Source to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i większa stabilność działania (bardzo istotne dla połowy badanych firm), a następnie niższe koszty zakupu (bardzo istotne dla 42% firm)
 • na komputerach PC z systemem Linux (jest ich na razie niewiele) najczęściej wykorzystuje się przeglądarki internetowe, klienckie programy pocztowe i pakiet biurowy OpenOffice; zauważalny odsetek spośród nich (16 proc.) stosuje Linux i inne oprogramowanie Open Source na wszystkich swoich komputerach,
 • 15 proc. badanych używa wersji komercyjnych (co należy uważać za relatywnie duży odsetek),
 • najpopularniejsze dystrybucje Linuksa na polskich firmowych desktopach to Red Hat (używany przez 21 proc. badanych), Novell SUSE Linux (16 proc.), Debian (15 proc.) (uwaga: aż 47 proc. ankietowanych nie wie/nie pamięta, jaką ma dystrybucję); z kolei na serwerach najczęściej występuje Red Hat (blisko 40 %), a następnie SUSE Linux i Debian (ok. jednej czwartej)
 • firmy, które korzystają z rozwiązań linuksowych, oceniają je jako ważne, ale niekoniecznie krytyczne; mniejsze firmy znacznie częściej opierają krytyczne dla swojej działalności aplikacje serwerowe na rozwiązaniach Open Source; szczególnie duża różnica występuje w ocenie zastosowania systemu operacyjnego Linux na serwerach (ponad połowa mniejszych firm ocenia te zastosowania jako krytyczne dla funkcjonowania ich firmy vs. jedna czwarta największych firm).
 • Badania ankietowe przeprowadziła firma Pentor International w marcu 2006 r., na bazie firm z listy "Rzeczpospolita 2000" na zlecenie Stowarzyszenia Linux Profesjonalny, przy współpracy tygodnika "Computerworld". Badaniom patronował dziennik "Rzeczpospolita". Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu firm HP, Novell i Oracle – platynowym partnerom Stowarzyszenia Linux Profesjonalny.

  Advertisements

  Entry filed under: Uncategorized.

  Sprzedawca web2.0awards.org web20 web 2.0

  Leave a Reply

  Fill in your details below or click an icon to log in:

  WordPress.com Logo

  You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

  Google+ photo

  You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

  Twitter picture

  You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

  Facebook photo

  You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

  Connecting to %s

  Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


  Calendar

  April 2006
  M T W T F S S
  « Mar    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

  Most Recent Posts


  %d bloggers like this: